İstediğin fontu bulmanın büyüsü

Ne kadar bu durum beni kötü hissettirse bile bir font’a para vermeyi bünyem kaldırmazmış gibime geliyor. Bu yüzden zamanla istediğim font’u bulma konusunda kendimi oldukca geliştirdim. “Font abi altüstü yani” diyebilirsiniz ama dememelisiniz. Oldukca incelikli bir iş ve ben tasarımda tipografiyi her şeyin temelinde bulunduğunu düşünüyorum. Her neyse böyle düşünmeme rağmen saygısızca istediğim font’u çatır çatır interneti kazarak buluyorum (gerçekten 50 dolarım yok). Belki font’ların fiyatı daha makul (benim gibiler için) olsaydı hiç düşünmeden satın alırdım. İşin aslı ben size istediğim fontu bulma büyüsünü öğreticem. Karanlık bir büyü ama oldukca işe yarıyor ve zamanla kalbimizi karartıyor.

Bu büyüyü Github üzerinden yapıyorum. Bilmeyenler için; Github, yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisi ve herkese açık olan projeler için arama yapabiliyoruz. Benim yararlandığım nokta da tam olarak burası.

Öncelikle Github’a git. Üst tarafta kocaman bir arama kutucuğu var. Büyümü oraya giriyorum. Büyüm şöyle:

filename:FONT_ISMI extension:tff extension:otf

Örnek olarak Proxima fontunu arıyorum.

Pıt pıt pıt font ortaya çıkıveriyor. İstediğiniz fontu bulduğunda yapmanız gereken şey projeye girip fontu bilgisayarınıza indirmek. Bu yazıyı yazmak utanç verici ama elimde değil, paylaşmak istedim, paylaşmak iyi.

Leave a Reply