Feriköy antika pazarında tezgah açmak

suud ile son silinenler sergisini feriköy antika pazarında yapmaya karar verdiğimizden itibaren pazar için geniş geniş araştırma yaptık ve ayrıca pazarda tezgah açmak adına internette nerdeyse hiç bir bilgi yok. aslında bu öğrendiğimiz şeyleri paylaşma niyetim yoktu fakat sergi sırasında esnaf yüzünden yaşadığımız tatsızlıklardan sonra şöyle düşündüm; belki pazarda tezgah açmak isteyenler vardır ama bu konu hakkında bilgileri olmadığı için açamıyorlardır bu yazıyı okuduktan sonra belki açarlar ve oradaki esnaf yeni insanlarla beraber biraz daha huzursuz olur. benim için fena fikir değil bu. ayrıca yazım ve anlatım bozukları için üzgünüm dönüp metni hiç düzeltmeden patır patır yazıyorum. anlarsınız ama kesin.

öncelikle feriköy antika pazarında kiralama ücreti olmadığıyla başlıyım. Sadece tahtaları dizen insanlar için tahta başına 10 lira ödüyorsunuz. 3 tahtadan fazla almanız zaten mucize gibi bir şey. Eğer teksen genelde tek tahtaya yönlendirilirken 2 kişiysen 2 tahta alma olasılığın bi o kadar yükseliyor. Tabii alandaki konumu da önemli. Pazarın kapalı alanında sadece tek tahtayla idare etmek gerekebiliyor. İşlek olmayan, açık alanlarda ise iki tahta almak daha rahat. 20 lirayla işi bitiriyorsun. Ödemeyi ise pazar günü gün içinde Beşir abi (tezgah elçisi) parayı topluyor.

Pazar alanında küçük bir hiyerarşi var. Ben buna güç dengesi diyorum. Feriköy antika pazarında yetkili bir merci aramaya kalktığımda şişli belediyesinden metin abiye yönlendirildim. Yani öyle hatırlıyorum. Metin abi daha çok diplomatik işlerle ilgileniyor. Pazara dair resmi işler, resmi belgeler vs. Yıkılmak üzere olan kral gibi aynı. Yetkisi pek yok ama yine de var. Temsili bir şey. Ben öyle sezdim. Ayhan abi ise zabıta ofisinde duruyor. Bu ofis pazarın hemen yanında. Bu abi baya tatlı biri. Yanına gittiğimizde uzun uzun bilgi verdi. Bir oğlu bir kızı var. Oğlu hatta başta mühendislik kazanmış sonra çıkınca istemediğine karar vermiş, sonra işte başka bişi seçmiş onu sevmemiş şimdi mühendislik okuyormuş. Ayhan abi daha çok o alanın admini gibi bir şey fakat tezgah seçme, yer bulma gibi konularda rol oynamıyor. Yani alana iniş yapmıyor. Gün içinde de işte biri yanlış yere araba park ettiğinde bunun anonsunu yapıyor. Asıl güç Muhsin. Muhsin abi. Pazardaki gerçek otorite. Beşir ise onun alandaki temsilcisi. Muhsin abi’yi alanda göremezsiniz zaten. İşinizi halledicek kişi yufka yürekli Beşir olucak. Özetle eğer pazar hakkında sorular varsa Ayhan abi’nin ofisine gidilebilir. Pazartesi salı günü izinli olduğu bilgisini de ekliyim. Onun dışındaki günler klasik memur saatlerinde yerinde oluyor. Telefon numarasını istemeyin, bunu sevmiyor.

Nasıl tezgah alıcaz o kısma geliyorum. Tezgah almak için 2 dağıtım saati var. Bir cumartesi gece bir de pazar sabahı ama ben pazar sabahı önermiyorum. Yer bulamama olasılığı yüksek. O yüzden cumartesi saat 23:00’da pazar alanındaki çay ocağının önünde bekleyin. Sizin dışınızda insanların da orda beklediğini görüceksiniz zaten. Beşir abi saat 23:30 gibi boş tezgahları herkesi arkasına alarak dağıtıma başlıyor. Boş tezgah diyorum çünkü çoğu tezgah aylık olarak abonelik şekilde alınmış durumda ama Beşir abi her türlü yerleştiriyor bir yere. Sadece arkasına takıldıktan sonra savaşını iyi vermelisin. Vahşi teyzeler Beşir’in yakasını bırakmıyor. Onlardan sıyrılmak da çok güç. He bir de şöyle bir şey var. Akşam 10 gibi gelip kendini Beşir abiye gösterirsen sen erken geldin diye dağıtım sırasında öncelikli davranıyor. Hafızası çok kuvvetli. Tezgahını Beşir abi tarafından onaylanarak aldıktan sonra üstüne örtü atman yeterli. Örtü at, üstüne taş koy sabah istediğin zaman gel. Tabii çok da geç kalma. Tilki esnaf tezgah aralarındaki boşlukları kapatabiliyor. Gerçekten çok kötü bir esnafı var.

Şunları unutmamakta yarar var: büyük bir örtü, minik tabure veya şu sahilde felan açılan sandalyeler var ya onlardan. Bunun dışında pek bir şeye gerek yok bence. Yeme içmeye gelince köşede bitane büfe var. Manyak tostu var kocaman. Çorbası da çok güzel. Ordan beslenilebilir.

Benim için tahtaların boyutları önemliydi. Nette araştırdım fakat bulamadım. Sonra bi şekilde feriköy pazarındaki tahtaların boyutunu öğrendim. 1.50 x 1m. Belki bu bilgi işine yarar. Şimdilik aklıma bunlar geldi. Belki sonradan geliştiririm yazıyı ama sanmıyorum. Yazmışım her şeyi.

2 Comments

  • 10 numara yazı gerçekten pazarda tezgah açmayı düşünüyordum aklımdaki her şeyi ve daha fazlasını yanıtladı bu yazı. ellerinize sağlık. ayrıca çakal esnafa yem olmamamız için verdiğiniz tüyolar için ekstra teşekkür ederim.

Leave a Reply