After Effects’de müzik ritimlerine bağlı animasyon oluşturmak

Mutlaka bu tekniği kullanan fan işler görmüşsündür. İşte müzik çalıyor, sol tarafta sanatcının siyah beyaz fotoğrafı, sağ tarafta müziğin adı var, arkasında bi daire var. Müzik dıp dıp dıp ettikce dairenin etrafında dalgalar oluşuyor. Bu oldukca basit kullanımı. Ben Ahır projesinde bi video’da bu teknikten yararlanmıştım. Şarkının ritmini “displacement map” efektine bağladım. Çevre, şarkının ritmine göre bozuluma uğradı felan. Aslında pek iyi uygulayamadım. Bilgisayarım sağlıklı olmadığı ve gözükmediği için bir noktadan sonra sonucu görmeden ilerlemeye başladım. Bu kötü.

Bahsettiğim video

Ben bu ritim bağlama şeysini küçük bir örnekte anlatmaya çalışıcam. Beyaz bir dairenin siyah zemin üzerinde müziğin ritmine göre büyüyüp küçülmesini ve bunu yumuşak bir şekilde yapmasını istiyorum.

Şöyle bir kompozisyon oluşturup 2 layer ile işe koyuluyorum.

Bu çalışmada örnek olarak “kargalar, amfetamin” parçasını kullanıyorum. Parçayı kompozisyona ekleyip üzerinde sağ tıklayıp Keyframe Assistant – Convert Audio to Keyframes diyorum. Ardından canım After effects benim için Audio Amplitude adında bir layer oluşturuyor. Bu layerın detaylarına baktığımızda “Effects” altında sol, sağ ve her iki kanalın bir arada bulunduğu üç ayrı nokta görüyoruz. Eğer müzik stereo ise sol ve sağ kanallardan pıt diye kurtulabilirsin. Ben öyle yapıcam.

Bunun ardından küçük dairemin scale özelliğini devreye sokup onu Audio Amplitude altındaki Both Channels’a bağlıyorum. Scale’in yanındaki pıtırcık saate “alt” tuşuna basılı tutarak tıklayıp expression alanını açıyorum ve kırbacımsı ikona tıklayarak both channels’ın Slider’ına bağlıyorum.

Bahsettiğim kırbacımsı ikon

Dairemin scale özelliğinin çıktısı şu şekilde:

temp = thisComp.layer(“Audio Amplitude”).effect(“Both Channels”)(“Slider”); [temp, temp]

Şuan sonuç pek istediğim gibi olmadı. Müzik tamamen kesildiğinde scale değeri 0’a düşüyor. Bu durumda dairem kayboluyor. Ben scale değerinin 40’ın altına inmesini istemiyorum. Aşağı yukarı şöyle bir şey bekliyorum dairemden; kanaldaki değer 0 ise 40, kanaldaki değer 100 ise maksimum 90 olmasını bekliyorum. Bunun için koduma birkaç şey daha eklemem gerekiyor. linear expression’ı kullanmaya ihtiyacım var bunu yapmadan önce bendeki durum şöyle:

Yukarıdaki durumu linear ile After effects’e şu şekilde ifade ettim:

linear(thisComp.layer(“Audio Amplitude”).effect(“Both Channels”)(“Slider”),0,100,[40, 40],[90,90]);

Şuan ritimdeki değer 0 bile olsa scale değeri 40’ın altına inemiyor, en yüksek değerinde olsa bile 90’ın üzerine çıkamıyor. Sonucu tekrar buraya atmaya üşendiğim için durumu kelimelerle ifade edicem. Şekil itibariyle evet fakat çok fazla dıp dıp dıp dıp. Ben daha düzgün ve yumuşak hareket etmesini istiyorum. Burda da devreye başka expression giriyor. Of yazı çok kötü gidiyor. Geriye dönüp ne yazdığıma bakmadan devam ediyorum. Umarım anlaşılır biriyimdir. Audio Amplitude üzerinden both kanalından çıkan değerin daha smooth bir şekilde kaynaklık etmesini istiyorum. Yani değer “1,50,1,30” gibi değişkenlik göstermesi yerine “1,20,50,20,1,10,30” gibi ilerlemesini (değerleri ve gidişatını anlaşılması için salladım) istiyorum. Bu sayede kaynaktaki değer yumuşak bir şekilde ilerlemesiyle beraber dairem daha tatlı hareket ediyor olucak.

kullanıcağım expression: smooth(width = 1, samples = 3, t = time); 

Bunu both kanalın altındaki slider’ın saatçiğine alt tuşuna basılı tutup tıklayarak açılan kutucuğa ekliyorum.

Sen dilersen width ve samples değerini değiştirip yumşaklık oranını değiştirebilirsin. Benim şarkım biraz dıp dıp olduğu için dalgalardan kurtulmak için “width” değerini “1” tuttum. Görseldeki turuncu çizgi smooth expression ile ortaya çıkan sonuç altındaki pembe çizgi ise orjinal hali. Üstündekinde mesela biri bisikletle ilerleyebilir, gezebilir, dolanabilir ama altındakinde ıhhh. Eğer yukarıdaki smooth değerlerini smooth(width = .5, samples = 11, t = time); olarak değiştirseydim çizgi daha dalgasız ve hareket daha organik olabilirdi fakat ben dıp dıp kısmını tamamen kaybetmek istemedim.

Ben bunlara ek olarak daireme wiggle path ekledim. Şuan konumuz bu olmadığı ve ben bu yazıyı yazmaktan sıkıldığım için o kısma hiç girmiyorum fakat “nasıl ya” diyenler için çalışma dosyasını buraya bırakıyorum. Yaptığım çalışmanın ilk 15 saniyesi:

ilk 14 saniyesini eklemişim. olsun.

2 Comments

Leave a Reply