Ahır yanıyor!

Çok yakın zamanda ortaya çıkan Ahır adlı minik bir projeden bahsetmek istedim birazcık. Ayrıca kimsenin bu yazıyı bulup da okuyabileceğini zannetmiyorum ki bu iyi bir şey. Kendim için aldığım notlar gibi olucak. Evet, mmm ne kadar oldu hemen düşünüyorum. Hatta direkt oluşturduğum ilk dökümanın tarihine bakıyım. 16 ağustos 2018. Aslında hiç de yakın zaman değilmiş her neyse.

Ahır’da basitce şunu yapıyorum; sevdiğim şarkılar için yeni öğrendiğim teknikler ile videolar hazırlıyorum. Bunu sanatçıdan habersizce yapıyor ve video’ları sanatçı/grubun ve parçanın adıyla yayınlıyorum. 1, 2 aylık süreçte bu habersizlikten dolayı telif olaylarından nasibimi aldım. Bunu nedense sadece Youtube üzerinde yaşadım. Facebook, Vimeo kanallarında hiçbir sorun yaşamadım. Bu kısım çok da önemli değil, sadece can sıkıcı. Şöyle bir şey yapıyorum sadece artık seçtiğim parçanın telif sorunu olup olmadığını araştırıyorum. Çünkü piyuuv diye kaldırılması tatlı olmuyor. Youtube’da şöyle bir sayfa buldum. Buradan kontrolü sağlıyorum.

Projenin ilk ayağı ki bu adım için Ocak 2019 sonunu bitiş olarak belirledim. Bu ayak aslında baya basit. Götü başı dağıtıp ekran başında ne kadar düşünüp zaman harcadığımla ilgili. Tamamen içerik üretmeye zaman ayırıp ekran başında içerik üretiyor olucam. 20 video kadar içerik üretme hedefim var. Şu ana kadar (daha ekimdeyiz) 10 video hazırladım (şurda hepsi var. Tıkla buraya). Ocak ayına kadar oldukca vaktim var.

2019 Şubat itibariyle Ahır’ı daha kolektif bir yapıya dönüştürmeye çabalıcam pıtır pıtır. “Aman be sikmişim kar amacı gütmeyi” diyebilecek ve eli mouse, kamera tutan birkaç insanı bir araya getirerek üretilen içeriğin çeşitliliğini arttırmayı planlıyorum. Yine bu zaman diliminde Ahır’ın kimliğini geliştirmek ve kişiliğini oturtmak için aklımda bazı fikirler var fakat bunu nasıl anlatırım bilmiyorum. Anlatamam galiba evet.

Ara sırada (belki bunu yapmam) bu yazıya tekrar gelip Ahır için gelişen olayları buraya dökerim. Şimdi Kadı’ya yemek yemeye gidiyorum. Taze fasulye ve bulgur pilavı ikilisi. mmmm

Leave a Reply